Dzisiaj II odsłona cyklu Kartka z kalendarza, tym razem obejmujaca wydarzenia z czasów przed internetowych. Zapraszam do lektury, i przepraszam ża wszelkie nie dostatki stylistyczne.
Czasy przed internetowe...
1175 II bitwa nad rzeką Nervi Została stoczona dnia 17 listopada 1175 roku w dolnym biegu rzeki- w centralnej Slavii. Armia Slavian pod wodzą Księcia Rogena „Pogrobowca” (1161-1201) została zakatowana przez siły normanów pod wodzą Jarla Gunnara„Rudego”(1118-1175). W wyniku tego starcia siły slavian poniosły porażkę, mimo zadania atakującym znacznych strat. Bitwa ta i toczona później wojna z Hrabstwem, na ponad dwadzieścia lat zatrzymała podbój Księstwa przez Normanów.
https://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/11323/4
1582 Wprowadzono jednolity kalendarz Na mocy wcześniejszych ustaleń, wprowadzono na obszarze ówczesnej Teutoni (Slavi i Enderasji). Jednolity kalendarz, oparty na gregoriańskim. W związku z tym, po dacie 4 listopada, kolejna była dopiero 15 listopada. Reforma bardziej dopasowała, kalendarz słoneczny do roku zwrotnikowego, oraz zwiększyła margines opóźnienia.
1695 Urodził się Sergiusz Arkenbolt Ross Malarz i grafik barokowy, brat malarza scen historycznych Egona Ross i ojciec pejzażystów Roberta Ross i Zygmunta Ross.
Rodzina Ross wyemigrowała z Srebrnego Rogu do Eltdorf, a w 1709 roku do Brugii. Przyszły malarz uczył się tam kolejno u Corneliusa de Be i Brenta Granta. W latach 1720-1725 podróżował po Brugii oraz Morland, później mieszkał we Rivi.
Artysta miał pięcioro dzieci, czterech synów i córkę. Zmarł w październiku 1753 toku wyniku oparzeń jakich doznał podczas pożaru jego domu we Febus.
Sergiusz Arkenbolt Ross był wszechstronnym twórcą, malował portrety i obrazy religijne, jednak największe uznanie zyskał jako pejzażystów i twórca scen pasterskich z ruinami w tle i zwierzętami. Jego prace są licznie reprezentowane w kolekcjach teutońskich i sarmackich.
1819 Powołanie Departamentu Ochrony Skarbu Cesarz Tracjusz I powołał do życia. Departament Ochrony Skarbu, zajmującego się kontrolą wydatków i przychodów Państwa. Miał prawo kontrolować, poczynania urzędników skarbowych. Rozpatruje skargi na poborców dzierżawców dóbr państwowych oraz zażalenia za zaległy żołd.
1928 Uruchomiono produkcje ciągników rolniczych W 1928 roku w Fabryce Silników i Traktorów w Ortis rozpoczęto produkcję modelu ciągnika rolniczego nazywanego- Ugnus , którego konstrukcja oparta była na sarmackim ciągniku Tytasta. Produkcja Ciągówek „Ugnus” zakończona została w 1930 roku po wyprodukowaniu około 400 egzemplarzy. Jednocześnie rok 1928 jest oficjalnie uznawany, momentem narodzin rodzimego przemysłu ciągnikowego
1976 Oddano do użytku, autostradę D1 Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 14 listopada 1976 roku. W uroczystościach w Zielnyborze udział brała liczna delegacja Rządowa z Premierem na czele. Po pięciu latach budowy kierowcy zyskali, dwu kierunkową trzy pasmową autostradę. Łączącą Stolicę z Zielnybor całość trasy wynosi 327 km. Była to pierwsza z szeregu, nowo powstałych autostrad w skali kraju. Stanowiło to podstawę szerokiego programu rozbudowy infrastruktury państwa. W latach 1997-2004 droga przeszła modernizację i rozbudowę.
|