Media


Przegląd ostatnich wydarzeń w Cesarstwie Teutonii (IV)
 

Media


Gazeta Teutońska     2024-08-29 19:48:17
Vladimir ik Lihtenštán
Przegląd ostatnich wydarzeń w Cesarstwie Teutonii (IV)

Rada Cesarstwa Teutonii

w składzie: Jej Cesarska Mość Joanna Izabela oraz Namiestnicy Cesarscy Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski i Vladimir ik Lihtenštán

do wszystkich przyjaciół Cesarstwa Teutonii:

Skrajne emocje na Pollinie budzi lokacja państw Kompasu. Do nieprzejednanych przeciwników zalicza się Królestwo Voxlandu. Niedawno dołączyło do niego również Królestwo Dreamlandu. W przeciwieństwie do tych mikronacji Rada Cesarstwa Teutonii, podobnie jak Księstwo Sarmacji, pozytywnie zaopiniowała proponowaną lokację. Wiele z zarzutów kierowanych w stronę proponowanej lokacji Rada uważa za niezasadne. Jak zauważyła J. C. M. Joanna Izabela: „Mamy na mapach mikronacje historyczne, mamy na mapach różne klimaty obok siebie, a wyspa w kwadracie komuś wybitnie nie pasuje i niszczy tak naprawdę chęci działania w mikronacjach paru zainteresowanym.” Podobnie J. Ł. Vladimir ik Lihtenštán zwraca uwagę na to, że u zarania dziejów Pollinu środowiska związane z Cesarstwem Leblandii odmawiały statusu prawdziwej mikronacji krajom, które wprowadzały nowe rozwiązania, jak systemy gospodarcze, strony nieoparte na statycznym HTML-u, listy dyskusyjne lub fora. Kompas przynosi ze sobą innowację i być może dlatego budzi takie obawy.

Baron Cillian Saerucaeg rozpoczął w Teutonii rozmowy na temat religii, kultów i wierzyć. Baron Tsvanfjer proponuje otwartą strukturę, pozostawiającą obok oficjalnego kultu Rodu Cesarskiego, Hergoliena Wielkiego i Jakoba wolną przestrzeń dla indywidualnych wierzyć. J. Ł. Vladimir ik Lihtenštán opowiada się natomiast za statolatrią. Wyczuwalny jest również sentyment za dawną Lożą Rycerzy Teutońskich (wspólnotą zorganizowaną na wzór zakonu rycerskiego i masońskiego bractwa).

J. Ł. Vladimir ik Lihtenštán zaproponował utworzenie Medalu Paniniego – odznaczenia przyznawanego za wkład w rozwój języka teutońskiego. Jak sam zauważył, „[…] to niesamowite, że zawsze znajdowali się ludzie, którzy chcieli kontynuować rozpoczęte przeze mnie dzieło.” Wśród osób rozwijających język teutoński wymienić można Jahna Dagobarda ik Thórna-Mákovskia, Eugeniusza Maata, Torkana Ingawaara.

Na koniec warto wspomnieć o konkursie z krzyżówką w tle, zorganizowanym przez J. Ł. Vladimira ik Lihtenštána. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie krzyżówki i zapisanie haseł pismem teutońskim. Do wygrania były znaczek upamiętniający III Zjazd Palatynatu Leocji (zdobył go J. Ś. Piwski Sroczyński) oraz zbiorowy „portret” zjazdowiczów do otrzymania pocztą realną (zdobył go J. O. Orjon Surma). W konkursie udział wzięła również J. K. M. Anastasia Windsachen.

 

×ZALOGUJ SIĘ ABY DODAĆ KOMENTARZ LUB DOTOWAĆ MATERIAŁ


thumb_up Cillian Saerucaeg,

thumb_down