Na podstawie Konstytucji Cesarstwa Teutonii z 18 marca 2021 roku, art. 3, ust. 1, punkt a) Rada Cesarstwa w składzie Jej Cesarskiej Mości Joanny Izabeli oraz Namiestników Cesarskich Jego Łaskawości Jahna Dagobarda ik Thórn-Mákovskiego i Jego Łaskawości Vladimira ik Lihtenštána wydaje niniejszy dekret.
Art. 1 [Zwołanie Zgromadzenia Elektorów]
- Zgromadzenie Elektorów zwołuje osoba określona w Konstytucji Cesarstwa Teutonii.
- Zwołanie Zgromadzenia Elektorów następuje w terminach określonych w Konstytucji Cesarstwa Teutonii.
Art. 2 [Przewodniczący Zgromadzenia Elektorów]
- Przewodniczącym Zgromadzenie Elektorów jest osoba je zwołująca.
- Przewodniczący czuwa nad powagą Zgromadzenia. Przewodniczącemu przysługuje prawo wykluczenia z obrad osoby je zakłócającej, z tym że wykluczonemu Elektorowi należy zapewnić możliwość zgłaszania kandydatury i udziału w głosowaniach.
- Decyzję o wykluczeniu z obrad podjętą w trybie ust. 2 może uchylić Zgromadzenie większością głosów przy udziale co najmniej połowy Elektorów. Głosowanie zarządza się na wniosek co najmniej dziesiątej części Elektorów.
Art. 3 [Prawa wyborcze]
- Elektorem jest każdy aktywny obywatel Cesarstwa Teutonii, który zadeklaruje swój udział w Zgromadzeniu w wyznaczonym terminie, jednocześnie składając ślubowanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1.
- Kandydatem na Tron Cesarski może być Elektor o nieposzlakowanej opinii, reprezentujący najwyższe standardy tradycyjnych wartości teutońskich i będący obywatelem Cesarstwa Teutonii od co najmniej jednego roku.
Art. 4 [Obrady Zgromadzenia]
- Obrady Zgromadzenia rozpoczynają się od złożenia przez Elektorów ślubowania o następującej treści: „Ślubuję uroczyście i zaręczam honorem, że przy wyborze Sukcesora kierować się będę troską o dobro Cesarstwa Teutonii".
- Odmowa złożenia ślubowania lub złożenie ślubowania z zastrzeżeniem równoznaczne jest z odmową uczestniczenia w Zgromadzeniu.
- Ślubowanie składa się w terminie siedmiu dni od daty zwołania Zgromadzenia Elektorów.
- Po złożeniu ślubowań Przewodniczący obwieszcza listę Elektorów biorących udział w Zgromadzeniu oraz wzywa Zgromadzenie do składania kandydatur do Tronu Cesarstwa spośród osób spełniających warunki określone w art. 3 ust. 2, wyznaczając nie krótszy niż trzy dni i nie dłuższy niż siedem dni termin zgłaszania kandydatur.
- Kandydatury zgłaszane są osobiście.
- Po upływie terminu na zgłaszanie kandydatur Przewodniczący zarządza debatę, określając jej trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
- Zgromadzenie może skrócić lub przedłużyć debatę większością głosów przy udziale co najmniej połowy Elektorów. Głosowanie zarządza się na wniosek co najmniej dziesiątej części Elektorów.
Art. 5 [Wybór Sukcesora]
-
Przewodniczący po upływie czasu trwania debaty zarządza głosowanie, określając jego trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
-
Zgromadzenie Elektorów podejmuje uchwałę o wyborze Sukcesora, jeśli oddano więcej głosów za którymś z kandydatów, niż łącznie głosów na pozostałych kandydatów i wstrzymujących się, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
-
W razie nieuzyskania większości, o której mowa w ust. 2, przez żadnego z kandydatów, Przewodniczący zarządza powtórne głosowanie, przy czym w powtórnym głosowaniu nie bierze udziału osoba z najmniejszą liczbą głosów w ostatnim głosowaniu.
-
Procedurę, o której mowa w ust. 3, powtarza się do momentu wyboru Sukcesora większością, o której mowa w ust. 2.
-
W razie pozostania wyłącznie jednego kandydata na skutek zastosowania procedury, o jakiej mowa w ust. 4, przepisy art. 6 stosuje się odpowiednio.
Art. 6 [Pojedyncza kandydatura]
-
W razie zgłoszenia tylko jednego kandydata Przewodniczący po upływie czasu trwania debaty zarządza głosowanie za lub przeciw kandydaturze, określając jego trwanie na nie krócej niż trzy dni i nie dłużej niż siedem dni.
-
Kandydat zostaje wybrany na Sukcesora w razie uzyskania większej ilości głosów za, niż łącznie głosów przeciw i wstrzymujących się, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
-
W razie nieuzyskania przez kandydata większości, o której mowa w ust. 2, Przewodniczący zarządza powtórne głosowanie, a Kandydat zostaje wybrany na Sukcesora w razie uzyskania większej ilości głosów za niż przeciw, przy udziale Przewodniczącego oraz co najmniej połowy Elektorów.
Art. 7 [Bezskuteczność głosowania]
W razie nieuzyskania przez żadnego z Kandydatów wymaganej większości głosów na skutek głosowań przeprowadzonych w trybie art. 5 ust. 4 przy jednoczesnym braku możliwości zastosowania procedury, o jakiej mowa w art. 5 ust. 5 bądź w razie nieuzyskania przez Kandydata wymaganej liczby głosów na skutek głosowania przeprowadzonego w trybie art. 6 ust. 3, Przewodniczący rozwiązuje Zgromadzenie i zwołuje się je ponownie.
Art. 8 [Objęcie Tronu]
-
Przewodniczący obwieszcza Zgromadzeniu imię i nazwisko obranego Sukcesora oraz publikuje uchwałę o jego wyborze wraz z aktem objęcia Tronu Cesarskiego w Dzienniku Praw.
-
Sukcesor obejmuje Tron z chwilą złożenia wobec Zgromadzenia przysięgi o następującej treści: "Uroczyście przysięgam w obliczu Przodków i Narodu, że obdarzony zaszczytem stanięcia w szeregu Cesarzy, Królów i Namiestników, wierny Tradycji i Duchowi Teutonizmu będę stać na straży Teutońskiej Ziemi i praw, otaczać surową, sprawiedliwą i ojcowską opieką Naród i nigdy nie ustawać w budowie potęgi Cesarstwa".
-
Treść przysięgi można złożyć, zastępując wszystkie lub część części mowy w gramatycznym rodzaju męskim gramatycznym rodzajem żeńskim.
-
Odmowa złożenia przysięgi lub złożenie przysięgi z zastrzeżeniem równoznaczne jest z odmową objęcia Tronu.
Art. 9 [Tytulatura cesarska i namiestnikowska]
- Sukcesor z Cesarskiego Rodu Harmeliuszowsko-Hergolienowego po objęciu Tronu może używać następującej oficjalnej tytulatury cesarskiej: [imię Cesarza] z woli elektorów cesarz Teutonii, wielki książę Slavii i Enderasji, król Nowej Teutonii, wielki książę Awii, książę Sangrii, palatyn Weyr-Benden, hrabia Loardii, pan Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, władca wszystkich teutońskich wysp etc. etc.
- Sukcesor spoza Cesarskiego Rodu Harmeliuszowsko-Hergolienowego po objęciu Tronu może używać następującej oficjalnej tytulatury namiestnikowskiej: [imię i nazwisko Namiestnika Cesarstwa] z woli elektorów namiestnik Cesarstwa Teutonii, lord protektor Slavii, Enderasji, Awii, Sangrii, Weyr-Benden i Loardii, wicekról Nowej Teutonii, defensor Srebrnego Rogu i Złotego Grodu, zarządca wszystkich teutońskich wysp, strażnik Tronu etc. etc.
- Wszystkie tytuły cesarskie i namiestnikowskie mogą być używane w odpowiadających im gramatycznych formach żeńskich.
Art. 10 [Przepisy końcowe]
-
Dekret wchodzi w życie z dniem jego publikacji.
-
Traci moc Dekret Królowej Teutonii nr 6/2020 z dnia 3 sierpnia 2020 roku o Zgromadzeniu Elektorów.
|